Architektúra, Dizajn, Tipy a nápady pre domácnosť

 Nové trendy v dizajne a architektúre na rok 2020

Približný čas čítania: 5 minút

Rok 2020 je definitívne tu, čo znamená, že na scénu prichádzajú aj nové trendy v dizajne! Nový rok znamená nový začiatok nielen pre spálenie všetkých tých dovolenkových kalórií, ale je to tiež ten pravý čas na vylepšenie vášho domu alebo bytu. Ak sa snažíte prísť na to, čo urobiť so svojím domovom v tomto roku, radi vám priblížime aktuálne novinky pre tento rok, ktoré ovládli najprestížnejšie svetové výstavy v oblasti dizajnu a architektúry.

Čo však budú mať trendy pre rok 2020 spoločné? Predovšetkým, je to záväzok k trvalo udržateľnému rozvoju, uprednostňovanie eko materiálov a UPcyklácia (vdýchnuť starým veciam nový život).

Čierna je späť

A mieri rovno do kuchyne! Tento rok k nám prichádza doslova vo všetkých podobách a prevedeniach. Nájdeme ju predovšetkým na matných kuchynských skrinkách, čiernych spotrebičoch, umývadlách a tiež na kuchynskom nábytku. Ak by to však bolo na vás príliš, skúste ísť cestou tmavomodrej farby, tej sa dizajnéri ani architekti nechcú ani v tejto sezóne vzdať (a vôbec sa im nedivíme).

Preč sú časy, kedy bola kuchyňa čisto praktickým priestorom s minimom pozornosti pri jej zariaďovaní. Štýl a originalita si našli svoju cestu aj v tejto časti príbytku.

Aby ste sa vyhli neželanému ponurému efektu, podlahu do kuchyne vyberajte v bledých kontrastných farbách. Bielo-čiernou kombináciou neurobíte krok vedľa. Práve naopak táto kombinácia je tento rok absolútnym hitom a nielen v kuchyni.

Nezabudnite ani na dostatok svetla, či už prírodného alebo vhodne zvoleného umelého.

Industrializmus v architektúre i dizajne

Môžete si povedať: „Ale veď to tu už bolo.“  Máte pravdu, ale prečo niečo zatratiť, ak je to stále obľúbené?! To je heslo roku 2020 – návraty.

Industriálny štýl sa vyznačuje najmä asymetrickými formami, kombináciou železa, dreva, hliníka a dokonca aj recyklovaného plastu, čo však zákonite nemusí evokovať fádnosť ani strohosť. Veď, niet nad vydarený podkrovný loft v tomto štýle, súhlasíte?

Industrializmus už nie je len chladný materiál a chladné farby. Teplo a útulný dojem v 2020-om roku docielite najmä premysleným výberom doplnkov. Chybu neurobíte dekoratívnym poťahom na vankúš zo zamatu, kvalitným super soft kobercom alebo správne zvoleným (teplým) osvetlením.

Kvetinové tapety

Kvetinové textílie a tapety sú ďalšie zo súčasných trendov, na ktoré sa môžete v roku 2020 tešiť. Kvetinové motívy sa technicky vyskytujú už dlhšie, ale medzi trendmi kvetinového interiéru v roku 2020 a „prvorepublikovými“ kvetinovými tapetami a nábytkami, ktorý si možno pamätáte z domácnosti  svojej starej mamy, je veľký rozdiel. Predovšetkým v použitých materiáloch (najmä tie prírodné) a prepracovanejších vzoroch. Tapetové trendy dnes zahŕňajú kvetinové vzory rôznych veľkostí a farebných škál, ponuka je v tomto smere viac ako štedrá, vybrať si viete z rôznych cenových hladín, preto sa ich netreba obávať.

Inklinuje sa najmä k žiarivým farbám, (No.1 je žltá). Vďaka ním nadobudne váš priestor úplne iné rozmery a tiež váš jedinečný rukopis, ktorý bude obdivovať nejedna vaša návšteva.

Domáca automatizácia a inteligentné domácnosti

Čo to ale inteligentná domácnosť, nazývaná aj smart home, vlastne je?

Smart domácnosť možno definovať ako prepojený, automatizovaný systém, ktorý spravuje bezpečnosť a pohodlie domova pomocou inteligentných technológií.

Doba ide neustále dopredu, tomu sa nevyhneme. Najmä v oblasti technológií máme čo robiť, aby sme držali krok. Závratným tempom si razia svoje cestičky aj do „bežných“ domácnosti. Architekti, dizajnéri, či zruční majstri prepájajú tieto inteligentné zariadenia zo zvyškom domácnosti, čím jej zabezpečia nielen finančnú úsporu, ale zároveň tým získajú aj moderný prvok interiéru.

Rok 2020 výrazne praje smart riešeniam, dokonca ich vyzdvihuje do pozície „must have“. Pomôže vám vďaka správne zvolenej intenzite svetla dotvoriť atmosféru v priestore, pred príchodom z práce vám príjemne vyhreje vašu dizajnovú podlahu alebo vám na diaľku vyhodnotí obsah vašej vstavanej chladničky spolu s nákupným zoznamom čo treba kúpiť.

Každopádne, ak plánujete tento rok  rekonštrukciu či výstavbu a chcete byť trendy, inteligentná domácnosť by vo vašej domácnosti nemala chýbať. A opatrne pri plánovaní, aby vám prílišný elektro smog nekradol zaslúžený spánok

Priestor na oddych… v hlavnej úlohe kúpeľňa!

Kúpeľne hrajú čoraz významnejšiu úlohu v interiérovom plánovaní a rovnako, ako aj všetky ostatné miestnosti v domácnosti sú citlivé na módne a dizajnové trendy.

Preč sú časy, kedy šlo len o priestor určený na rýchlu osobnú hygienu. Čas strávený v tomto priestore sa túto sezónu chápe ako niečo príjemné a relaxačné, čo po náročnom pracovnom dni každý rád ocení . Kde sa odreagovať od dennodenných  stresov a vychutnať si uvoľňujúcu silu vody, ak nie práve tu? A to všetko aj vďaka príjemnému dizajnu a výberu dekorácii.

Ako teda vyzerá ideálna kúpeľňa v 2020-om roku? Najviac výstižné je slovné spojenie – domáce kúpele. Kúpele, ktoré môžete nerušene využívať v pohodlí vášho domova s procedúrami, ktoré vám lahodia. Sauna, vírivá vaňa či sprchový kút s hydromasážnou kabínou alebo multimediálnou obrazovkou (ktorá vám navodí oddychovú atmosféru vhodným výberom hudby alebo správnou teplotou vody), zabudovaný bio krb, to sú hlavní protagonisti tejto sezóny.

Náter vyberajte vo svetlých alebo bielych farbách, obklady praktické – ľahko udržateľné, k tomu stačí doladiť už len jednoduchý nábytok s dostatočným úložným priestorom a kvalitný základ máte hotový.

Na dotvorenie relaxačnej atmosféry stačí po priestore rozmiestniť pár vonných sviečok alebo obľúbenú izbovú rastlinu a váš osobný raj je pripravený k užívaniu.  Prajeme príjemný oddych.

Kombinovanie kovov

Kovy sú v roku 2020 doslova všade. Reč je najmä o striebre, zlate, cíne a medi.  Populárny bude aj trend zmiešaných kovových dekorácií.  Dávajte však pozor, aby ste nemiešali viac ako tri kovy v jednom priestore, inak by ste mohli docieliť neželaný prekombinovaný dojem. Ak je pre vás pri zariaďovaní náročné nájsť správny pomer, firma zaoberajúca sa návrhom interiérov vám pomôže nájsť správne riešenie.

Hola, hola, príroda volá

Stretli ste sa už s pojmom biofília? Tento pojem (biophilia) spopularizoval zakladateľ sociobiológie Edward O. Wilson. Definoval ju ako genetickú, vrodenú potrebu človeka byť v kontakte s prírodou a s ostatnými živými organizmami.

Téma rastlín v interiéry bola v minulom roku populárnejšia, ako kedykoľvek predtým a môžeme očakávať, že tento trend budete vidieť aj v roku 2020. Biofilný dizajn spája prírodu s dizajnom a na rozdiel od tradičných dizajnov je založený na vedeckých dôkazoch, ktoré potvrdzujú dôležitý vplyv prírodných materiálov na psychické blaho človeka. Zahŕňa prirodzené svetlo, vegetáciu, prírodné materiály, prírodné farby, prirodzené tvary a zvieratá.

Spolu s koncepciou biofílie môžete pre tento rok očakávať (nielen) v domácnostiach ešte viac prírodných akcentov. Najčastejšie v prevedení prírodného dreva, kovu, hliny a krásnych kamenných prvkov, ktoré dokonale zhmotňujú zemskú ZEN vibráciu v celom priestore.

Veľa trpezlivosti a kreatívnych nápadov pri dizajnovaní vášho domova praje Staveo.sk.