Rekonštrukcia, Stavebníctvo

Svojpomocná stavba či rekonštrukcia. Dobrý ťah či omyl?

Približný čas čítania: 4 minút

Za posledné roky sa v slovenských domácnostiach rekonštruuje a stavia vo veľkom a čo je ešte viac zaujímavé, Slováci sa vôbec neboja pustiť do rôznych stavebných úprav na vlastnú päsť. V porovnaní s ďalšími európskymi krajinami si dokonca veríme viac, ako ktorýkoľvek iný národ.

Svojpomocné riešenie rekonštrukcií je na Slovensku typické najmä na vidieku. Generačne bolo predsa bežným riešením osloviť kamarátov, rodinu či známych, pochytať lopaty a kelne a poďho po večeroch aj víkendoch stavať. Každý prispeje nejakými znalosťami, čím často dokážu spraviť celú robotu aj sami. Dnes to už nie je nutnosť, je to jednoducho vaše rozhodnutie.

Najviac sa k takýmto prácam na vlastnú päsť pristupuje na juhu Slovenska, v okresoch: Lučenec, Levice, Rimavská Sobota, no ani v okrese Brezno to nie je nič výnimočné. Naopak, najvyšší dopyt po službách stavebných firiem je v hlavnom meste, Seneckom a Trnavskom okrese.

Každá minca má však vždy dve strany, tak ako aj každé rozhodnutie má svoje plusy aj mínusy. Preto je na mieste nesúdiť, nehodnotiť, ale urobiť si svoj vlastný názor…

Finančná stránka

Pre svojpomocnú stavbu sa človek často rozhodne práve z finančných dôvodov. Na prvý pohľad sa to zdá jasné: Veď keď si dom postavíte či zrekonštruujete sami, nemusíte platiť za „zbytočnú“ prácu, kupovať budete len potrebný materiál… Nuž, nie vždy je to úplne tak. Preto ak je finančný dôvod ten najsilnejší, skúste svojpomoc ešte raz zvážiť zo všetkých uhlov pohľadu.

Silný argument, ktorý hrá proti svojpomocnej realizácii je, že väčšina stavebných firiem má relatívne veľké zľavy na materiál, ktoré „bežný človek“ nemôže využiť, keďže veľkú časť materiálu kupuje sám, bez výhod veľkoodberateľa. Okrem toho, treba rátať s výdavkami za prenájom strojového vybavenia a náradia, dopravu materiálu… Ak si odveziete/doveziete materiál sám, míňate benzín a opotrebovávate vlastné vozidlo. No a v neposlednom rade, peniaze môžete minúť napríklad aj na niektoré nesprávne urobené práce, ktoré sú nutnou daňou za začiatočnícke (neodborné) chyby.

Nesporným faktom však zostáva, že istú časť nákladov za stavebné práce, ktoré vykonáte svojpomocne, viete skutočne ušetriť. Dôležité je však racionálne zhodnotiť svoje znalosti, schopnosti a možnosti.

Praktická stránka

Oprava chýb a nedostatkov, spôsobených neodborným prístupom, je podstatne finančne a časovo náročnejšia ako investícia do profesionálnej práce, tomu sa, bohužiaľ, nie vždy vyhnete. Netreba zabúdať ani na bezpečnostné riziko, ktorému sa pri neprofesionálnej manipulácii vystavujete (pr. nedodržanie bezpečnostných noriem pri realizácii elektroinštalácie môže mať za následok požiar, rovnako tak zle postavený komín,..).

Klobúk dolu pred tými, ktorý zvládnu rekonštrukciu/stavbu sami, no aj pri tej najväčšej vôli sa niektoré etapy bez odborníka jednoducho nedajú zrealizovať (pr. pri novej elektroinštalácii je potrebná revízna správa, ktorú môže vydať len oprávnená osoba; presné vypočítanie nosností, prekladov, špecializované izolácie, a mnohé mnohé ďalšie postupy vyžadujú profesionálny prístup odborníkov z fachu).

Ak spolupracujete s dodávateľskou firmou, máte tiež istotu záruky. Pri nedostatkoch neriešite, či je na vine materiál, alebo neschopnosť pracovníkov. O nápravu sa musí postarať firma (je však dôležité správne uzavrieť zmluvu medzi dodávateľom a Vami.) v rozsahu, na ktorý sa zaviazala. Ak staviate svojpomocne, možností kde sa sťažovať nebude toľko.

Rovnako tak, pri svojpomocnej stavbe, počítajte s tým, že všetok voľný čas strávite „na svojom“ ako sa vraví. A niekedy aj na úkor súkromného života, či vlastného zdravia. Kdežto ak prácu zveríte stavebnej firme, ušetríte kopu času. Áno, opäť môže  vyskočiť argument – cena práce, predraženie a pod. Ale niekedy ten pokoj za to jednoducho stojí.

Dizajnová stránka

Určite nám dáte za pravdu, že dnešná doba ponúka neskutočnú škálu postupov, materiálov a kombinácii, ktoré viete pri svojej rekonštrukcii/stavbe použiť. Niekedy dá veru poriadnu námahu vybrať tú správnu kombináciu, to správne prevedenie. Ojedinelé nie sú ani situácie, kedy laik radšej siahne po náhodnom, najrýchlejšom a najpohodlnejšom riešení, aby sa z toľkého výberu a rozhodovania nezbláznil. Skutočne, pre viacerých môže byť takéto rozhodovanie zaťažkajúcou skúškou, nutné zlo, ktoré vo finále nemusí dopadnúť podľa predstáv. Farba stien možno nebude ladiť k podlahe, nábytok bude príliš mohutný, možno.. Možno celkový pocit z poctivo odvedenej roboty nebude taký aký ste si predstavovali.

Prečo potom v otázkach bývania siahame po svojpomocných riešeniach a nehľadáme radu u profesionálov, ktorí sú zárukou vysokej úrovne estetiky, kvality a odbornosti?  Odpoveď nie je jednoznačná, je to o individuálnom pohľade na vec. Veď nie je vylúčené, že aj neprofesionál dokáže vďaka svojmu talentu a citu pre detail dôstojne zastúpiť úlohu odborníka.

Dôležité je, aby ste sa cítili v daných priestoroch príjemne, spokojne a bezpečne.

Špecifická  stránka

Výstavba/rekonštrukcia je vo väčšine prípadov strašiakom pre rodinný rozpočet. V ideálnej konštelácii je každá položka do detailu prepočítaná, premyslená a realizovaná. Avšak, človek niekedy mieni a život mení. Aby ste predišli prípadným náhodným nepríjemnostiam, treba myslieť naozaj na všetko, pretože problémy sa obyčajne objavia práve tam, kde ich najmenej očakávame, najmä pri neodbornej realizácii.

Nie vždy máme možnosť vytvoriť si dostatočne veľký rezervný fond pre prípad nečakaných udalostí. Jedným z možných riešení nepredvídateľných strát a škôd počas stavby/rekonštrukcie je uzavretie kvalitného poistenia.

Každá profi stavebná firma/živnostník, má (alebo by mala mať) uzatvorené aspoň poistenie zodpovednosti za škodu. Vedia veľmi dobre, prečo je to dôležité, keďže sú si vedomí situácii ktoré pri stavebnej činnosti reálne hrozia.  Kdežto laik nemusí dokonca vidieť všetky nástrahy.

Preto, ak sa do stavebných úprav pustíte sami, majte to prosím na pamäti. Zdravie a bezpečnosť sú prvoradé.

Šikovné slovenské ruky dokážu vytvoriť veľakrát naozaj divy (v dobrom slova zmysle), ktoré sú hodné obdivu, preto Staveo.sk tlieska každej jednej vydarenej realizácii, ktorá vo Vás vyvolala pocit hrdosti a spokojný úsmev na tvári.  Budeme veľmi radi, ak sa o svoju svojpomocnú rekonštrukciu/stavbu podelíte s ostatnými  na našich Facebook-ových stránkach.

Vaše Staveo.sk ©