Voľba správnej omietky do vášho interiéru či exteriéru, dokáže pozitívne zhodnotiť vlastnosti muriva, šetrí náklady, minimalizuje pracnosť a zabraňuje nedostatkom počas životnosti stavby.
Vyznať sa v omietkach pritom nie je úplne jednoduché. Ich delenie má komplikovanú štruktúru a nezainteresovaný staviteľ sa v ňom môže stratiť.
Poďme ale na to po poriadku. Kvôli prehľadnosti.
Do akých podskupín delíme omietky? Podľa:
- počtu vrstiev (jednovrstvové, dvojvrstvové, viacvrstvové a nástreky),
- použitých materiálov (vápenné, vápenno-cementové, cementové, vápenno-sadrové, sadrové, špeciálne, z plastov a pod.),
- povrchovej úpravy (hrubé, hladké, zrnité, jemné, hladené, štruktúrované, plastické, leštené, ozdobné, škriabané, brúsené a pod.),
- spôsobu nanášania (strojné, nahadzované, striekané, ručné, náterové alebo iným spôsobom nanášané),
- spôsobu omietania (ručné, strojové a iné).
My sa v tomto článku zameriame na čoraz viac populárnejšie – strojové omietky.
Čo je strojové omietanie stien?
Omietanie strojom je pomerne nová metóda mechanizácie tohto procesu, ktorá sa za relatívne krátky čas pozitívne osvedčila.
Na rozdiel od manuálnej metódy, vyžaduje strojové omietanie špeciálny omietací stroj. Samotné zariadenia sa môžu líšiť výkonom, hmotnosťou či požiadavkami na prevádzku.
Najpoužívanejšími sú dva typy strojových omietok, a to:
- vápenno-cementové omietky
- sadrové omietky
Viacerí stavitelia o strojových omietkach nechcú veľmi počuť, čo je škoda, pretože nanášanie strojových omietok je najmä neporovnateľne rýchlejšie, čo staviteľovi/investorovi ušetrí čas a tým aj peniaze.
Zabúdať netreba ani na fakt, že strojové omietky sú presne namiešané vo výrobe, preto nehrozí riziko výkyvu kvality pri príprave omietky na stavbe. Tých výhod je však oveľa viac.
Aké sú plusy strojového omietania stien?
Takéto ošetrenie steny je v mnohých prípadoch výhodnejšie v porovnaní s manuálnou metódou.
Výhody strojového omietania stien sú nepopierateľné:
- Výkon – omietanie tej istej steny bude trvať výrazne kratší čas.
- Materiály určené na strojové omietanie sú poväčšine lacnejšie. Náklady na prácu sú zhruba polovičné v porovnaní s nákladmi za ručné omietanie .
- Na jednotku plochy je potrebné menšie množstvo materiálu.
- Priľnavé vlastnosti omietkovej zmesi sú lepšie.
- Kvalita práce je vyššia. Pretože sa zmes dodáva pod tlakom, zlepšuje sa tým priľnavosť kompozície k stene. Omietky sú odolnejšie a pevnejšie. *Poznámka: Čím neznižujeme význam a hodnotu ručnej omietky.*
- Výsledná štruktúra omietky nanášanej strojovo je dizajnovo atraktívnejšia vďaka pravidelnej zrnitosti.
Rovnomerné nanášanie na stenu, rýchlosť nanášania, rovnaká konzistencia materiálu počas celej doby omietacích prác sú tie najväčšie výhody pri strojovom omietaní.
Aké sú nevýhody strojového omietania stien?
Väčšina odborníkov nevidí alebo nechce vidieť negatívne stránky používania takejto techniky nanášania. Ale napriek tomu tu sú, aj keď nevýrazné.
Medzi nevýhody strojového omietania stien patria najmä tieto aspekty:
- Takto omietnutá stena nie je príliš vhodná na obkladanie. Dlaždica bude časom praskať a zaostávať. Niekedy je na obale so sadrovou zmesou uvedené, že je nevhodné používať ju pod dlaždice. To je jedna z jasných nevýhod strojovej omietky.
- Na nanášanie omietky na vnútorné rohy sú potrebné špeciálne rohy. To môže zvýšiť náklady na prácu.
- Pred začatím a po dokončení prác sa stroju a jeho údržbe venuje viac času.
- Čas schnutia. Stena je na ďalšie práce pripravená za cca 7-8 dní. Je to spôsobené špecifickými vlastností zmesi.
- Veľký hluk počas práce. Je nevhodné vykonávať takúto prácu večer a v noci.
- Vyššia spotreba energie.
- Nevhodnosť omietania nerovných povrchov.
Ako vybrať správnu omietku?
Navrhnúť najvhodnejší omietkový systém znamená poznať všetky požiadavky, ktoré budú na omietku kladené.
Dnešné omietky nie sú len rôznorodé, ale aj variabilné, a tak ich možno použiť prakticky na všetky základné druhy povrchov, teda na tehlu, pórobetón i betón. Jemné rozdiely sú najmä v aplikácii a poradí jednotlivých vrstiev alebo v príprave podkladu.
Aký mám podklad, ktorý idem omietať? Tehla, pórobetón, staré murivo alebo niečo iné? Nepodceňujte túto otázku. Pre správne fungovanie je potrebné zladiť murivo s výberom správnej omietky.
- Do interiéru sú vhodné sadrové, vápno-cementové omietky.
- Naopak do exteriéru sú často volené výhradne vápno-cementové a cementové omietky, pretože majú najvyššiu odolnosť.
- Pri použití sadrovej omietky je dosahované najhladších povrchov, ktoré nemožno dosiahnuť iným typom omietky.
- Zato cementové omietky, majú celkovo široké použitie. Využívajú sa aj na komíny, pivnice, podkrovné priestory a garáže.
- Ak sa jedná o novostavby odporúčajú sa jednovrstvové vápenno-cementové alebo sadrové omietky.
- V prípade že sa jedná o rekonštrukciu a murivo je z nepálenej tehly prichádzajú do úvahy hlinené omietky a naopak pri murive z pálenej tehly najvhodnejšie sú vápenno-cementové omietky.
Aby ste predišli nepríjemnosťami a zbytočne nevyhodili peniaze do vzduchu, dajte si radšej poradiť v špecializovanej predajni alebo od stavebnej firmy, ktorá vám bude strojovú omietku zastrešovať.
Kedy sa dajú realizovať strojové omietky?
V prvom rade, musí byť hrubá stavba pod strechou a osadené všetky okná a dvere, ďalej musia byť dokončené všetky rozvody vody a elektriny. Poprípade, rozvod centrálneho vysávača, alarm atď. Na stavbe musí byť zabezpečený prívod vody. Ak nie dostupná z verejného vodovodu ale zo studne, v takom prípade treba zabezpečiť ponorné čerpadlo. Nároky na zdroj elektriny a hlavný istič má každé zariadenie iné.
Vyžaduje si strojová omietka celoplošné sieťkovanie?
Strojové omietky si nevyžadujú celoplošné sieťkovanie. V prípade, ak by to bola vaša požiadavka, nemal by byť problém ju zrealizovať.
Aká omietka je lepšia? Sadrová alebo vápenno-cementová?
Odpoveď nie je jednoznačná a závisí od vyššie spomínaných faktorov.
Vápenno-cementová omietka je tradičný, rokmi overený materiál. Je vhodná pre ručné aj strojové spracovanie, do interiéru aj exteriéru. Vápenno-cementové strojové omietky sú ideálne pre omietanie veľkých plôch alebo novostavieb. Vápenno-cementové vnútorné omietky sa vyznačujú vyššou pevnosťou a sú vhodné do každého prostredia -všetky obytné priestory vrátane kuchýň a kúpeľní, priestory s vyšším vlhkostným zaťažením, pivnice, garáže… Povrch omietky je jemne hladený a ľahko sa pretiera interiérovou farbou. Nahrubo stiahnutú omietku do roviny je možné obložiť aj keramickým obkladom.
Sadrovou omietkou je oproti tomu možné dosiahnuť hladký povrch, čo niektorí zákazníci preferujú. V interiéroch sú často krát aplikované v obývacích izbách, spálňach a detských izbách. Charakteristickou vlastnosťou sadrových omietok je pórovitosť, vďaka ktorej dokážu absorbovať zvýšenú vlhkosť a zároveň ju – ak je v miestnosti suchý vzduch – vrátiť naspäť do prostredia. Dodávajú stenám hladký povrch s antistatickým účinkom, vďaka čomu sa na plochách zbytočne nedrží prach. Pre alergikov sú preto ideálnym riešením. Na hladké plochy možno aplikovať plastické reliéfy alebo rôzne maliarske dekoračné techniky. Pozor však na to, že tieto omietky ľahko absorbujú cigaretový dym!
Aká je štandardná hrúbka omietok?
Hrúbka bežnej omietky je 15mm. Hrubšie vrstvy sa nanášajú na nerovné podklady, ktoré je potrebné omietkou vyrovnať.
Aká omietka je vhodná do vlhkých priestorov?
Do priestorov so zvýšenou vlhkosťou sa odporúča použiť vápenno-cementové omietky, ktoré sú odolnejšie.
Ktorá omietka sa ľahšie vyspravuje?
Sadrová.
Je strojové omietanie vhodné aj na stropy?
Áno, je vhodné aj na stropy.
Akú omietku použiť pri starších domoch?
Na staré domy z pálených keramických tehál sa najčastejšie aplikuje vápenno-cementová omietka priamo na murivo bez použitia penetrácie. Na rozdiel od novej stavby, je však omietku nutné aplikovať v troch krokoch.
- Krok – prednástrek
- krok – vrstva omietky
- krok – konečná dorovnávacia vrstva omietky (prestrek).
Na staré murivá sa veľmi neodporúča aplikovať sadrovú omietku.
Ako sa robia strojové omietky?
Strojová omietka sa vykonáva pomocou špeciálnych omietok namiešaných v presných pomeroch surovín. Hotová zmiešaná omietka sa nastrieka na stenu pomocou striekacej pištole a následne sa vyhladí hladkými stierkami dlhými 1 až 1,5 metra.
Veríme, že sme vám zodpovedali väčšinu vašich otázok, súvisiacich so strojovými omietkami.
Ak plánujete v blízkej dobe ich aplikovanie, držíme palce, aby ste boli s výsledným efektom maximálne spokojní.
Vaše STAVEO.