Architekti – ľudia tvoriví, no často krát viazaní predstavami zákazníka. Ak im je však daná možnosť slobodne tvoriť a kreativite sa medze nekladú , možno očakávať vytvorenie skutočných umeleckých diel – budovy tak získajú celosvetovú slávu, turisti ich túžia uvidieť naživo a miestni obyvatelia sú právom hrdí.
Tak, ako aj v iných odvetviach ani v architektúre nie je núdza o nové originálne diela, nové trendy a moderné stavebné postupy. Týmto tendenciám sa nevyhýba ani konzervatívna Európa. Práve naopak. Za posledné desaťročia naberá európska architektúra nový dych a mení metropoly na vskutku inšpirujúce miesta, ktoré stojí za to navštíviť.
Vybrali sme pre vás niekoľko „chuťoviek“, ktoré sa oplatí navštíviť a možno vás práve týmto článkom inšpirujeme na ďalší výlet v tomto roku.
Guggenheimovo múzeum, BILBAO (Španielsko)
Oproti iným španielskym mestám môže Bilbao na prvý pohľad pôsobiť trochu nevýrazne a stroho. Je pravdou, že nevyniká farbami a má skôr vzhľad priemyselného mesta, aj tak však ponúka mnoho zaujímavostí, ktoré stoja za spoznanie a návštevu. Skutočným architektonickým skvostom, ktoré sa priam pýta byť vo vašom cestovateľskom plánovači, je impozantné Guggenheimovo múzeum, ktoré ohúri svojou veľkosťou a jedinečnou architektúrou zvonku a ponúkne bohatú ukážku umeleckých diel zvnútra. Ak aj nepatríte k fanúšikom múzeí, táto stavba vás isto očarí natoľko, že sa vám z nej nebude chcieť len tak odísť.
Guggenheimovo múzeum moderného umenia, uznávané ako jedno z najreprezentatívnejších diel architektúry na konci 20. storočia (postavené v roku 1997), sa nachádza priamo na promenáde, čo dokonale vytvára ilúziu plaviaceho sa korábu. Je majstrovským dielom jedného z popredných amerických architektov súčasnosti, Franka O. Gehryho. Stavba má podobu rozsiahlej lode a vytvorená je z vápenca, titánu a transparentných blokov. Pred ňou sa nachádza ďalšie umelecké dielo v podobe gigantického pavúka.
Jedinečnou ju robí aj iná skutočnosť. Vďaka špeciálnemu softvéru bola základná konštrukcia vyrobená tak presne, že potreba merania, rezania a zvárania v teréne bola prakticky vylúčená. Použitím konštrukčných prístupov leteckého priemyslu dostal každý stavebný prvok počas výroby čiarový kód, ktorý odstránili až priamo na mieste. Laserové sledovacie zariadenia prepojené so softvérom umožnili, aby bol každý konštrukčný prvok na základe čiarového kódu umiestnený presne na tých súradniciach, kam ho predurčil počítačový model. Predišlo sa tak vzniku odchýlok a chýb a zabezpečila sa tiež potrebná pevnosť nevyhnutná na realizáciu takejto komplikovanej geometrie.
Office center 1000, KAUNAS (Litva)
Podivná 10-podlažná budova v druhom najväčšom meste Litvy – Kaunas, nie je ani tak zaujímavá svojím tvarom, ako skôr svojou fasádou. Fascinujúca vonkajšia mozaika, ktorá zobrazuje bývalú litovskú menu z roku 1924 (1000 litasov), bola vytvorená zo 4500 sklenených panelov s gravírovaným vzorom za použitia najmodernejších stavebných materiálov. Sklá, ktoré boli špeciálne vyrobené v Holandsku, do seba perfektne zapadajú. Hlavným motívom vzniku tejto jedinečnej budovy, bola oslava prijatia Litvy do Európskej únie.
Avšak, nakoľko netradičný dizajn budovy absolútne nezapadal do historického centra mesta, museli ju situovať na predmestie blízko diaľnice. To však vôbec nebráni tomu, aby ju turisti navštevovali. Práve naopak, aj vďaka večernému osvetleniu budovy sa stáva jednou z najatraktívnejších zastávok turistov.
Jej priestory využívajú rôzne banky a iné obchodné pobočky.
Pri výrobe špeciálnej konštrukcie použili až 35 ton hliníka, to je už celkom slušný základ, čo poviete?
Kunsthaus, GRAZ (Rakúsko)
Počuli ste už o tom, že u našich rakúskych susedov sa udomácnil priateľský votrelec?
Toto milé označenie „Friendly Alien“ si vyslúžil Kunsthaus (Dom umenia) v Grazi, v srdci Štajerska, ktorý nadchýna svojich návštevníkov nielen modernou architektúrou, ale aj súčasným umením. Tento nový symbol mesta, vznášajúci sa od roku 2003 na pravom brehu rieky Mur, už z diaľky vyniká ako obrovská, do modra žiariaca bublina. Jeho autormi sú britskí architekti Cook a Fournier. Dom umenia domáci považujú za jedinečný dar, ktorý Graz dostal pri príležitosti jeho vyhlásenia za európske hlavné mesto kultúry roku 2003.
Aj vďaka tomuto originálnemu dielu Graz aj naďalej zostáva najživšou činorodou dielňou architektúry súčasnosti, ktorá si určite zaslúži vašu pozornosť pri plánovaní vašich najbližších cestovateľských destinácií.
Štvrť 22@, Barcelona (Španielsko)
Tak a teraz sa poďme “pozrieť na zúbky“ niečomu špeciálnemu…
Hovorí Vám niečo Distrikt 22? Alebo 22 @ Barcelona? Alebo jednoducho 22 @ ? Tento skutočne výnimočný projekt vznikol v roku 2000, ako iniciatíva barcelonskej radnice, ktorá hľadala nové využitie pre takmer 200 hektárov inak nevyužitej priemyselnej pôdy v katastri Barcelona. Zámerom bolo vybudovať inovatívny mestský obvod s modernými priestormi a vysokou koncentráciou high-tech technológií.
Projekt je súčasťou jedného z najväčších plánov mestskej obnovy Európy, ktorý stále prebieha. Okrem priemyselnej časti, tu svoje miesto našli aj desiatky tisíc obchodných priestorov, hotely a byty pre viac ako 90.000 rezidentov.
Nebudeme vás však zbytočne zaťažovať číslami, ktoré sú v prípade tohto najambicióznejšieho projektu v Európe viac ako impozantné (už len verejné financie na tento projekt predstavujú 180 mil. EUR). Ak budete mať cestu do hlavného mesta Katalánska, určite si vyhraďte čas na návštevu tohto urbanistického kolosu, ktorý vám má čo ponúknuť, alebo si tu rovno zajednajte ubytovanie a buďte rovno v centre diania.
Pez Dorado, Barcelona (Španielsko)
Barcelona ako európsky líder v inováciách a modernom dizajne veru má čo ponúknuť, preto sa bližšie pozrieme na ešte jednu z jej futuristických stavieb.
Pez Dorado – monumentálna socha zlatej rybky sa nachádza v Olympijskom parku, mimo centra Barcelony. Mriežkovitá štruktúra stavby bola navrhnutá špeciálne tak, aby pri dopade slnečných lúčov čo najviac podporila zlatý odlesk použitého kovu.
Autor projektu, Frank Gehry, pri jeho plánovaní čerpal inšpiráciu z formálnej analýzy rýb. Bolo to po prvý krát čo autor experimentoval s počítačom, aby mu pomohol vybudovať zložitú štruktúru a krivočiarej línie stavby.
Ak vás vaše cestovateľské nohy zavedú na toto originálne miesto, skúste si od zlatej rybky niečo želať, kto vie, možno sa pošťastí.
M4, Budapešť (Maďarsko)
Teraz z trochu iného “súdka“.
M4 alebo aj Zöld metró (Zelené metro) je štvrtou linkou budapeštianskeho metra. Do prevádzky bola uvedená 28. marca 2014 a spája juhozápadnú časť mesta s východnou. Nespomíname je však len tak pre nič za nič. Pri jej plánovaní sa architekti doslova vybláznili a to v tom najlepšom slova zmysle. Výstavba trate stála 1,5 miliardy eur alebo 1,5% ročného HDP Maďarska, z čoho 600 miliónov pochádzalo z fondov Európskej únie. Cieľom architektov bolo zvýšiť atraktivitu verejnej dopravy použitím najmodernejších dizajnových prvkov a vysoko praktického architektonického prístupu. Aký je váš názor? Stojí za pozretie?
Aj vďaka takýmto moderným riešeniam nadobúda zväčša historická Budapešť novú, súčasnú podobu, ktorú docenia nielen miestni obyvatelia, ale aj návštevníci tejto metropoly.
La Défense, Paríž (Francúzsko)
Mesto lásky, mesto módy a často i mesto klišé. Paríž má mnoho prívlastkov, no nemožno mu odoprieť jedno – jeho nezameniteľný šarm. Je ako femme fatale, každý na ňom miluje niečo iné.
Paríž dnešných dní však už nie je len to dych berúce historické centrum, ktoré bolo povinnou zastávkou každého návštevníka. Na ľavom brehu Sieny, severozápadne od najznámejších turistických pamiatok, sa ako ochranná ruka týči novodobá moderná časť Paríža, prezývaná aj ako parížsky Manhattan.
S projektom sa začalo už v roku 1958, ale v skutočnosti sa La Défense preslávila až otvorením La Grande Arche (Veľkého okna, 1992). Celý komplex stojí na betónovej platni, pod ktorou sú garáže, podzemné cesty, metro, obchody. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a prirodzene, parky.
Najvyššou budovou celej štvrte je veža Tour Total s výškou 187 metrov, postavená v roku 1985. Už čoskoro by ju však mala prekonať zrekonštruovaná a zvýšená Tour AXA, s cieľovou výškou 240 metrov, ktorá sa tak stane zároveň najvyššou budovou Francúzska. S výškou 100+ metrov je v La Défense dovedna až 37 objektov.
Dnes je už samozrejmosťou, že turistické kancelárie zavezú svojich klientov v Paríži aj sem. Mnohé ich však nechajú napospas zo dve hodinky medzi mrakodrapmi s tým, že si majú pozrieť Veľké okno, výhľady na obe strany – k Víťaznému oblúku a von z mesta, no a potom šup, do obchodného centra Les Quatre Temps (štyri ročné obdobia). Pokiaľ človek odolá známym obchodom a reťazcom, nájde tam aj zopár umeleckých diel. Okrem iného aj originálnu sochu od Baldacciniho – Le Pouce (Palec).
Krivý dom, SOPON (Poľsko)
Čo tak ísť si vychutnať poobednú kávu na terasu najfotografovanejšej stavby v Poľsku? Áno, Sopot nie je možné rozlohovo porovnať s predchádzajúcimi metropolami, ale o Krivý dom sme sa s vami jednoducho chceli podeliť.
Talentovaní poľskí architekti sa pri stavbe Krivého domu („Krzywy Domek“) inšpirovali rozprávkovými ilustráciami autora Jana Marcina Szancera. Dom, ktorý pripomína odraz z pokriveného zrkadla, dokončili v roku 2004. Okrem kaviarne, sa v budove nachádzajú aj obchody, kancelárie a kluby.
Zaujímavosťou krivého domu je aj špeciálny spôsob uctenia si jeho hostí. Je tradíciou tohto čarovného miesta, že ľudia, ktorí tu účinkujú na kultúrnych podujatiach, umiestňujú svoje podpisy na stenu domu Krzywy Domek s názvom „Stena slávy“, čo je poľská verzia amerického hollywoodskeho chodníku slávy.
Každopádne, nech sa v tomto roku vyberiete kamkoľvek, Staveo.sk vám praje kopu zážitkov a bezpečný návrat domov.