Architektúra, Dizajn, Stavebníctvo

Developerské projekty roku 2021 – krajské mestá

Približný čas čítania: 11 minút

Aj keď bol posledný rok plný kríz a obmedzení, developeri dokázali, vo väčšine prípadov, pokračovať vo svojich stavebných plánoch. Tento rok zatiaľ nevyzerá o nič lepšie, preto až realita ukáže či sa plánované stavby stihnú odovzdať načas.

V tomto článku sa zameriame na výstavbu v jednotlivých krajských mestách, s predpokladaným ukončením projektov v roku 2021.  Držíme stavebníkom palce, aby im šla robota od ruky a práce zbytočne nestáli.

Však ste už zvedaví, čo sme pre vás z toho množstva vybrali?

BRATISLAVA

Guthaus

ZDROJ FOTO: https://guthaus.sk/o-projekte/

Rezidenčný projekt GUTHAUS od developera Corwin, bude s ohľadom na charakter okolitej zástavby jasne najvyšší, čím sa z neho onedlho stane dominanta lokality. Svojou ideálnou polohou medzi ulicami Kukučínova a Račianska, ponúka bývanie v meste, s príjemným výhľadom na Malé Karpaty a kompletnou občianskou vybavenosťou.

Táto časť Bratislavy sa funkčne transformuje až v posledných rokoch, kedy sa mení na polyfunkčnú zónu s bývaním a v menšej miere aj s kanceláriami. A práve tento projekt je akýmsi „Mesiášom“, ktorý inšpiruje k tomu, aby táto časť mesta nabrala nový, svieži vzhľad a účel.

Samotný projekt (Corwin prebral starší development, ktorý výrazne upravil) pozostáva z trojice sekcií – A,B,C. Kde sekcie A a C sú veže so 16 a 19 podlažiami (plus jedným technickým podlažím) a sekcia B, ktorá tieto veže prepája, bude mať poschodí 8. Projekt obsahuje celkovo 292 bytov a apartmánov, pričom developer ich nasadzuje do ponuky postupne.

Vďaka inovatívnym riešeniam si budete môcť vychutnávať všetky kvality moderného bývania, ktoré je výsledkom tvorivej spolupráce rakúskeho architektonického štúdia AllesWirdGut, krajinných architektov MAN MADE LAND a technologických špecialistov z Transsolar.

Predpokladaný čas dokončenia: druhá polovica roku 2021.

Stanica Nivy

ZDROJ FOTO: https://hbreavis.com/sk/projekty/stanica-nivy/

Toľko spomínaná a očakávaná Stanica Nivy je tesne pred dokončením. Developer HB Reavis postupuje v realizácii nákupného centra aj keď pandémia „hádže polená pod nohy“, dokončujú sa verejné priestranstvá v okolí, zelená strecha či obloženia.

Napriek tomu, že na stavbe je viditeľný postup, aj Stanicu Nivy zasiahla spomínaná koronakríza. Jej najvýraznejším dôsledkom je oneskorenie dokončenia projektu, ktorý mal byť pôvodne otvorený v októbri 2020.

S ohľadom na dopady pandémie a opatrenia štátu, sa možným termínom otvorenia Stanice Nivy stáva jar 2021, kedy bude projekt stavebne pripravený.

Bratislava si tak snáď najneskôr na jeseň, aspoň čiastočne oddýchne a bude môcť obnoviť prevádzku verejnej dopravy v oblasti, kde sa bude v tom čase dokončovať ešte ďalší masívny projekt – Sky Park od developera Penta Real Estate.

Prevádzok má mať Stanica Nivy asi 250. HB Reavis zatiaľ otvorene prezentuje najmä odevné značky – napr.: Zara Home, Oysho, Reserved (vlajkový obchod). Nezvyčajný ťah je prítomnosť  hneď dvojice supermarketov, LIDL a YEME, pod jednou strechou.  Prvý menovaný by sa mal pravdepodobne nachádzať v blízkosti autobusového terminálu, YEME zas bude na severnej strane nákupného centra na prvom nadzemnom podlaží, pričom bude mať aj terasu orientovanú do parku medzi Páričkovou a Šagátovou. Veľkým nájomníkom bude Alza, ktorá sa sem presunie z budovy dočasnej stanice na Bottovej,

 • nadregionálne nákupné centrum
 • autobusový terminál medzinárodného významu
 • moderná mestská tržnica

To všetko v srdci živej obchodnej štvrti blízko centra mesta už tento rok.

Opál

ZDROJ FOTO: https://www.bytyopal.sk/galeria

Projekt Opál je spojením nadčasovej architektúry, nízkoenergetického štandardu (vo viladomoch) a skvelej lokality v blízkosti Bratislavy (Jarovce). Už svojím vzhľadom sa Opál odlišuje tým, že využíva prvky a typológie bytov, ktoré poznáme zo zahraničnej architektúry- projekt je plný neštandardných bytov so šikmými strechami.

Developer prináša mnoho zaujímavých, komunitu budujúcich prvkov, ktoré budú pre obyvateľov poskytovať nielen uľahčenie života, ale aj príjemné chvíle strávené s rodinou či priateľmi. V projekte budú detské ihriská s pieskoviskami, multifunkčné športoviská, grilovacie miesto, veľký park s oddychovou zónou, vodná lagúna, dostatočná a funkčná obchodná vybavenosť, komunitné záhony a celý projekt bude priamo napojený na cyklotrasu.

V rámci typológie bytov v projekte Opál nájdete všetko “po čom srdce túži“.

 • Krásne prízemné byty s dostatkom súkromia a zároveň nádhernou predzáhradkou.
 • Moderné loftové byty pre tých, ktorí hľadajú tvarovateľný otvorený priestor.
 • Mezonety s množstvom priestoru a absolútnou variabilnosťou.
 • Obchodné priestory spĺňajúce tie najvyššie štandardy, či koncept work&live priestorov, ktoré spájajú obchodnú jednotku s presklenou galériou a bytovú časť s predzáhradkou.

Projekt sa začal realizovať na jar 2020 a plánovaná dostavba je v lete 2021 (ak epidemiologická situácia výraznejšie nezamieša karty).

TRNAVA

Rezidencia Ulička

ZDROJ FOTO: https://rezidenciaulicka.sk/

V slovenskom Ríme sa za posledné roky priam roztrhlo vrece s krásnymi a originálnymi projektmi.

Výnimkou nie je ani štýlový komorný projekt Rezidencia Ulička, ktorý vyrastá v centre Trnavy, medzi ulicami Zelený kríčok a Františkánska.

Ulička vás spojí so životom v centre mesta. Vašim domovom totiž nebude len byt. Budú ním aj ulice v okolí, kaviarne, obchodíky a parky. Miesta, kde sa stretávate s tými, ktorých máte radi. A všade sa dostanete pešo.

Štvorpodlažný bytový dom má spolu 3 obytné podlažia. Každý z 10 bytov disponuje exteriérovým priestorom – aspoň jedným balkónom alebo priestrannou záhradnou terasu. Snahou developera bolo v projekte vytvoriť štýlové moderné mestské bývanie v prémiovej kvalite, a tak sa budúci obyvatelia môžu tešiť z nadštandardného vybavenia svojich bytov, ktoré je už v cene – napríklad aj teplovodného podlahového kúrenia Rehau alebo veľkoformátových plastových okien s izolačným trojsklom a exteriérovými žalúziami.

Rezidencia Ulička je však ideálnou adresou nielen pre vaše bývanie ale i podnikanie. Okrem veľkoryso riešených bytov treba spomenúť aj 5 atraktívnych obchodných priestorov a výťah, ktorý tu pôvodne vôbec nemal byť.

Za projektom stojí slovenská investično-developerská spoločnosť Púpava development, s.r.o., ktorá realizuje najmä developerské projekty rezidenčného bývania vyššieho štandardu. Ukončenie prác  je naplánované na rok 2021.

Štvorlístky (Špačince)

ZDROJ FOTO: https://stvorlistky.sk/index#galeria

Iba 5 minút od Trnavy, v obci Špačince, sa postupne rozrastá projekt rodinných domov, pokojná moderná štvrť  s kompletnou občianskou vybavenosťou.

V lokalite Štvorlístkov sa každý deň môžete tešiť z nádherných výhľadov na trnavskú pahorkatinu. Stačí pohľad smerom k mestu, skrz obzor tvorený kopcami Malých Karpát a viete, že ste doma.

Zároveň však neprichádzate o všetko dobré, čo ponúka mesto. Jeho výhody tu máte poruke nielen vďaka blízkosti Trnavy ale aj praktickej prímestskej doprave. Plusom je aj skutočnosť, že samostatná štvrť rodinných domov je dostatočne vzdialená od hlavnej cesty, čím  sľubuje tiché bývanie.

Budúcim majiteľom ponúka na výber 10 odlišných typov domov od 4 rôznych dizajnérskych štúdií, s premysleným dizajnom pre spokojný rodinný život. Výsledkom sú optimálne dispozície, ktoré poskytnú dostatok priestoru aj súkromia.

Ucelený obraz celkového riešenia domovej zástavby proporčne dopĺňajú 3 parkovacie miesta, ktoré prináležia ku každému domu priamo na pozemku.

Svoj domov tu nájde až 85 rodín.

Obyvatelia Štvorlístkov si budú môcť zároveň vychutnávať spoločne strávené chvíle v reštaurácií a kaviarni, ktorá bude miestom oddychu. Deti si tiež prídu na svoje, a to na detskom ihrisku.

Do konca roka 2021 by mali byť (záleží od počasia a epidemiologickej situácie) stavebné práce na projekte sfinalizované.

NITRA

Orbis

ZDROJ FOTO: https://orbisnitra.sk/galeria/#galeria-3

Výstavba polyfunkčného komplexu ORBIS Premium v centre Nitry sa pomaly, ale isto blíži do úspešného finále. Aj napriek počiatočným prieťahom a zmene plánovaných dispozícii, sa na tento projekt oplatilo čakať.

Nový ORBIS bude pozostávať z troch objektov ( A, B a C), čím vznikne jedinečná kombinácia bývania, kancelárii a obchodných prevádzok.

Ponuka bývania je ušitá na mieru ľuďom, ktorí preferujú mestský životný štýl a chcú mať všetky vymoženosti mesta na dosah. Vychádzkovým krokom sa do 5 minút dostanú kamkoľvek v Starom meste. Nie je podstatné či vykročia za zábavou, kultúrou, alebo nákupmi.

Ak sa rozhodnete byť majiteľom niektorého z ponúkaných bytov, isto vás príjemne poteší vysoký štandard použitých materiálov, komfort pokrokových technológii a v niektorých prípadoch aj priestranné terasy a nádherné výhľady.

NADŠTANDARDNÉ MATERIÁLY použité V ŠTANDARDE:
– exteriérové žalúzie
– kvalitné dvere a podlahy (vinyl/drevo)
– podlahové kúrenie
– rekuperácia v každej izbe
– stropné chladenie a pod.

Promenáda Living PARK

ZDROJ FOTO: https://www.nitralive.sk/ a https://mynitra.sme.sk/c/22194788/promenada-living-park-vystavba-na-brehu-rieky-pokracuje.html

Nábrežie rieky Nitry, s blízkou dostupnosťou historického centra ako aj cestnej infraštruktúry, vytvára unikátny priestor na bývanie i relax.

Asi aj preto si ju investor-  ICT Istroconti, vybral pre svoj polyfunkčný komplex PROMENADA LIVING PARK, ktorý dominuje brehu rieky Nitra v časti Staré Mesto, v dotyku s príjemným parkom Brezový háj. Pochopiteľne, koncept projektu chce z výhodnej polohy maximálne ťažiť, preto architekti nenechali nič na náhodu a navrhli novú (dlho očakávanú) živú promenádu so zelenými plochami, športoviskami a cyklotrasou.

Projekt vznikol spojením bytového komplexu LIVING PARK s moderným obchodným centrom PROMENADA, ktoré budú záujemcom dostupné neskôr ako sa pôvodne plánovalo a to pravdepodobne na jeseň v roku 2021.

Na viac ako 26-tisíc metroch štvorcových obchodnej plochy vzniká približne 120 prevádzok, vrátane nových atraktívnych konceptov, ktoré sa v Nitre predstavia po prvýkrát. Z predajcov je zatiaľ známy len supermarket YEME.

Predajné priestory dopĺňa rezidenčná časť s 89 bytovými jednotkami, v skladbe dvoj- až štvorizbových bytov, pričom výmery sa pohybujú od 60 do 120 m2. Byty sú situované v blokoch A, B a C.

Dominantná časť promenády však bude prioritne vyskladaná z gastro zariadení a kaviarní.

TRENČÍN

Nové Zlatovce

Zdroj FOTO: https://novezlatovce.sk/galeria

Pokojné bývanie v príjemnej lokalite Trenčína. Tak by sme mohli stručne vystihnúť atmosféru novovznikajúceho projektu Nové Zlatovce.

Novovzniknutá lokalita prináša obyvateľom spojenie mestského štýlu s aktívnym životom a prírodou. V lokalite sa nachádza veľké množstvo zelene, ktoré bude doplnené novými stromami, ktoré dotvoria príjemný pocit z bývania.

Byty sa nachádzajú v pešej dostupnosti kompletnej občianskej vybavenosti ako sú potraviny, školy, reštauračné zariadenia, zástavka MHD, zdravotnícke centrum ako aj v blízkosti obľúbenej hrádze pri rieke Váh. V druhej fáze výstavby sa plánuje aj základná vybavenosť priamo v areáli – potraviny, materská škôlka, kaviareň a športové vyžitie pre mladých.

Do obľúbeného centra mesta je to doslova na skok. Vzdušnou čiarou je to 994m, autom alebo na bicykli ste v centre približne do 5 minút alebo ak sa rozhodnete ísť pešo, napočítate približne 1637 krokov. Stačí si už len vybrať spôsob.

Komfort bývania a pohodlie zabezpečuje parkovanie na 35 krytých, polokrytých a 86 nekrytých parkovacích miestach priamo v obytnom komplexe. Ďalších 12 parkovacích miest je v tesnej blízkosti bytového komplexu.

V akom štádiu je momentálne výstavba? Časť Vrbina je komplet zateplená, Jelšina je ďalšia na rade a ako posledná na rade je obytná časť Brezina. Odovzdávanie bytov je plánovaná ešte v tomto roku, aby kupujúci najneskôr na Vianoce bývali vo svojom.

Štadión AS Trenčín

Zdroj FOTO: https://mytrencin.sme.sk/g/105643/novy-futbalovy-stadion-v-trencine?

V Trenčíne v týchto dňoch pokračuje výstavba nového futbalového štadióna, ktorého cena realizácie sa pohybuje na úrovni 20 miliónov eur. Pod hradom Matúša Čáka by sa tak už čoskoro mali dočkať jedného z najkrajších štadiónov na Slovensku.

Stánok s kapacitou do 10-tisíc divákov bude stáť na mieste pôvodného štadióna. Oproti prvotnému variantu sa však projekt zmenil –skvalitnil a prepracoval.

Projekt nového futbalového štadióna bol  v Trenčíne po prvýkrát predstavený pred vyše piatimi rokmi (2015), kedy samotné spustenie prác plánovali na rok 2016. Napokon sa však celý projekt posunul, hoci časť búracích prác už prebehla.

Dôležité však je, že Nový štadión v Trenčíne predsa len došiel do štádia, kedy naberá reálne kontúry.

Hlavná tribúna poskytne zázemie pre tímy, delegované osoby, médiá a VIP priestory, v projekte boli naplánované aj skyboxy.

Momentálne je v plnom prúde výstavba troch tribún, pričom na jar by mali byť plne funkčné dve – tie za bránkami. Nová hlavná tribúna bude dokončená postupne.

*V hodnotení UEFA by mala mať futbalová aréna štyri hviezdičky.

ŽILINA

Pri rybníku

Zdroj FOTO: https://www.prirybniku.sk/galeria

Moderné bývanie v obľúbenej časti Žiliny. Tak by sme vám na úvod charakterizovali projekt BYTY PRI RYBNÍKU, od developera Real Focus ZA, a.s., ktorý má s výstavbou rezidenčných komplexov dlhoročné skúsenosti.

Projekt bytového domu sa nachádza v známej lokalite Žiliny, s existujúcou zástavbou a kompletnou občianskou vybavenosťou. Hlavný bonus však predstavuje blízkosť prírodného prostredia. Mnohí iste ocenia rybník, eXtreme park a Vodné dielo Žilina v pešom dosahu, obľúbené ciele pre šport a trávenie voľného času.

Menší bytový dom ponúka 32 výmerou i cenovo naozaj príjemných jedno a dvojizbových bytov a 4 nadzemné podlažia.

Bytový dom Pri rybníku vyrastá do výšky štyroch nadzemných podlaží. Prvé nadzemné podlažie budú tvoriť jednoizbové byty a priestor pre pivničné kobky prislúchajúce k určeným bytom. Dvojizbové (2/3) byty na ostatných podlažiach sú  vybavené priestrannou obývacou izbou spojenou s kuchyňou s výstupom na balkón. Pre obyvateľov je k dispozícii dostatočný počet vlastných parkovacích miest pre každý byt priamo vedľa domu.

Budúcich obyvateľov určite potešia aj energeticky úsporné riešenia, najmä zelená strecha, ktorá sa zaraďuje medzi konštrukcie, ktoré výrazne prispieva k úspore energií a finančných prostriedkov, a rovnako tak funguje ako estetický prvok.

Celkové ukončenie realizácie zatiaľ pripadá na 4 kvartál roku 2021. Predaj bytov spustil developer už v marci minulého roka.

BANSKÁ BYSTRICA

Park BB

ZDROJ FOTO: http://www.parkbb.sk/galeria/

Výnimočné bývanie v srdci mesta Banská Bystrica, v zelenej štvrti a s výbornou prístupnosťou do priameho centra (5 minút).

Rezidenčný projekt PARKBB je situovaný a navrhnutý tak, aby svojim obyvateľom, užívateľom poskytol všetko pre komfortný a pohodlný život. Kompletná občianska vybavenosť je v pešej dostupnosti, napriek tomu, že sa stavba nachádza v tichej a zelenej lokalite mesta Banská Bystrica.

Novostavba ponúka byty, apartmánové byty a multifunkčné priestory, pričom ku všetkým prislúchajú otvorené a prekryté parkovacie miesta. V tichej lokalite s množstvom zelene na vás čaká celkovo 13 bytov, 10 apartmánov (2-izbové, 3-izbové)a 3 firemné priestory.

Aby sme mali ucelený obraz o plusových bodoch tohto projektu, poďme si doplniť skladačku:

 • Moderná stavba so vzdušnou architektúrou, dostatkom prirodzeného svetla
 • Uzavretý areál s relaxačnými zónami, altánkami pre grilovanie, fontánou, športovým a detskými ihriskami
 • Monitorovací kamerový systém celého areálu, navrhnutý pre súkromie a bezpečnosť
 • Obchod a škôlka priamo v rámci obytného komplexu
 • Vlastná kotolňa.

Kolaudáciu a odovzdávanie bytov/apartmánov plánuje developer ešte v tomto roku (2021).

PREŠOV

MY RESIDENCE Lipová 1

ZDROJ FOTO: https://lipova.xxlps.com/

“Chuťovka z Prešova“, týmto superlatívom si dovolíme označiť výnimočný (komorný) projekt vilového domu od autora projektu Ing. arch. Peter Švorca a jeho tímu, ktorý sa luxusným nehnuteľnostiam na Slovensku a v zahraničí venuje od roku 2017. Špecializujú sa na rezidenčné stavby a ich interiéry, pri ktorých máte istotu najlepších materiálov od overených dodávateľov.

My Residence Lipová 1 je rodinný dom s 3 bytovými jednotkami, ktorý sa nachádza v katastri obce Ľubotice (cca 8km od Prešova). Čo určite poteší budúcich majiteľov je, že k tejto nehnuteľnosti patria všetky benefity mesta: obchody, reštaurácie, základné i materské školy, dostupné len pár minút od domu.

Na prízemí sa nachádzajú dva byty (3-izbový a 4-izbový), ktoré majú záhrady a terasy prístupné z denných zón bytov. Na poschodí je situovaný jeden 4-izbový byt s priestrannou terasou a zároveň má každý z bytov k dispozícii malý sklad na prízemí a 2 parkovacie miesta.

Stavba je založená na mohutných oceľovobetónových základových pásoch širokých 1m a obvodové murivo je z tehál (rovnako ako vnútorné priečky). Komfort bývania zabezpečí aj podlahové elektrické vykurovanie, ktoré je vo všetkých priestoroch. V kombinácii s riadeným vetraním je tak docielená maximálna úspora s maximálnym komfortom bývania.

Najvyššiu technickú vybavenosť potvrdzuje aj naprojektovaná (smart home) technológia od firmy Teco, vďaka ktorej budú byty riadené priemyselnou centrálnou jednotkou, ktorá zabezpečí plynulé a efektívne riadenie osvetlenia, kúrenia, chladenia, vetrania i žalúzií. Toľko príjemných a praktických riešení. Už sa len nasťahovať.

Plánované ukončenie projektu je ešte v tomto roku. Držíme palce, nech ide všetko ako má.

KOŠICE

Rezidencia Baštová

ZDROJ FOTO: http://bastova.sk/nove/galeria/

Rezidencia Baštová prichádza s krásnou ideou rezidenčného bývania v centre Košíc. Nachádza sa v severozápadnej časti historického jadra, na parcele tvoriacej severovýchodné nárožie Baštovej a Zbrojničnej ulice (na území pôvodne tvoriacom pás mestského opevnenia).

Je zárukou funkčného a komfortného bývania vyššieho štandardu, kde sa všetky bežné starosti razom stanú ľahko vybaviteľnými a vďaka krásnemu centru mesta Košice sa zmenia na príjemné. Nákupy, vybavovanie na úradoch, navštevovanie školy a záujmových krúžkov, starostlivosť o zdravie, kultúrne a spoločenské vyžitie sa vám ponúka priamo v bezprostrednom okolí Rezidencie Baštová.

Aké možnosti vám REZIDENCIA ponúka?

Prízemie – zaujímavé nebytové priestory určené na široké spektrum činností a aktivít v oblasti obchodu, služieb, administratívy: prioritne ako sídla obchodných spoločností, notárskych a exekútorských úradov, advokátskych, cestovných a iných kancelárií, ordinácií a pod. Dokopy 120 m2 polyfunkcie.

Poschodie 1. – exkluzívne priestory na bývanie. Dokopy 120 m2 na bývanie.

Podkrovie – priestory na štýlové staromestské podkrovné byty a ateliéry. Dokopy 90 m2 na bývanie.

Samozrejme, nemusíte kupovať celý dom, kúpiť si ale môžete poschodie, ktoré najviac potrebujete alebo ktoré vás najviac očarilo, pretože každé z poschodí, v rámci domu je majetkoprávne a úžitkovo samostatné – koncipované ako samostatne predajná jednotka.

To všetko plne prístupné už v tomto roku (2021).

Úspešné napredovanie projektov  a veľa nových spokojných majiteľov, praje STAVEO.

One thought on “Developerské projekty roku 2021 – krajské mestá

 1. martin.b píše:

  Skolauduje Uličku Stavebný úrad tak ako sa stavia? Podľa UP CMZ sa tam môže postaviť budova ktorá môže mat len 2nadzemné podlažia a dvojpodlažné podkrovie označenie 2P2 podľa výkresu B 2/1 na predmetný pozemok , čo je aj uvedené v Rozhodnutí zo dna 02.06.2020 č.-OSaŽP/673-28205/2020/Bj. : Do zeleného kríčka je teda situovaný objekt s prízemím pre odstavenie 12 tich osobných vozidiel a technickým zázemím. Prízemie objektu tvoria priestory vstupu do bytového domu s miestnosťou pre kotolňu a obchodný priestor-“ kde je tých 5 atraktívnych obchodných priestorov??? „- Na 2.np až dvojpodlažnom podkroví je situovaných 10 bytových jednotiek ( jeden nebytový kancelársky priestor č.2 ) jedno a dvojizbových s jedným trojizbovým bytom č.1.
  No ale invest (pupava) stavia 3podlažnu budovu + jedno podkrovie , čo ale UP CMZ nedovoľuje. Zaujímavé je aj umiestnenie balkónov nad chodník ako investor preukázal vlastníctvo tohto pozemku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *