Rekonštrukcia, Stavebníctvo

Ako si vybrať správneho dodávateľa pri stavbe či rekonštrukcii domu alebo bytu?

Približný čas čítania: 3 minút

Výber stavebnej firmy je jeden z najdôležitejších krokov pri plánovaní výstavby alebo rekonštrukcie. Je tomu tak predovšetkým preto, že ide (v drvivej väčšine prípadov) o nemalé sumy peňazí- často aj o celoživotné úspory, z čoho pramenia následné obavy, aby táto investícia vyšla podľa vašich požiadaviek a v medziach vašich finančných možností. A najmä, aby dodávateľ realizoval stavbu vo finále tak, ako bolo na začiatku dohodnuté.

Určite ste sa aspoň raz v živote stretli s už takmer ľudovou vetou: “ Človek by mal postaviť tri domy – prvý dať nepriateľovi, druhý priateľovi a až v tom treťom by mal bývať.“ Autorom je určite niekto, kto si nedal poradiť a išiel do stavby bezhlavo a tvrdohlavo, s neochvejnou vierou v šťastné konce.

Asi nám dáte za pravdu, že táto doba ide z pohľadu nových technológií a postupov neskutočne rýchlo dopredu. Je takmer nemožné do hĺbky rozumieť všetkým stavebným oblastiam, preto je dobré obklopiť sa odborníkmi na slovo vzatými. Veď schválne, keď vás bolí zub, urobíte si plombu sami doma alebo idete ku špecialistovi? Áno, je to trochu z iného „súdka“, ale pointa ostáva.

Ak si s pomedzi toľkej konkurencie neviete vybrať vhodnú stavebnú firmu, nemusíte sa obávať, stačí sa držať základných pravidiel a chyby tak eliminujete na minimum.

Pat a Mat z rozprávky A je to! mali tiež svoj stavebný štýl, ale to nie je nič pre vás. Vy si zaslúžite len kvalitu a profesionalitu, a práve preto vám Staveo.sk rado poskytne pomocnú ruku pri hľadaní pre vás najvhodnejšieho dodávateľa.

Je naozaj každá (dobrá) rada nad zlato?

Aký ste typ človeka? Dáte na rady a odporúčania iných alebo idete skôr  cestou osobnej skúsenosti v štýle pokus-omyl? Pred tým, ako sa do niečoho nového pustíte, zvažujete všetky dostupné riešenia alebo skôr uprednostňujete voľbu prvej možnosti?

Ako už bolo vyššie spomenuté, nielen na stavebnom trhu je toľko možností, z ktorých si možno vybrať (od dodávateľa až po stavebný materiál), až to môže byť pre človeka stresujúce, najmä ak vás tlačí čas a aj rozpočet. A to je práve ten moment, keby sa buď rozhodnete skúsiť šťastie a vyberiete si dobrodružné riešenie, ktoré vám ako prvé „cinkne so nosa“, alebo sa pustíte do detailného prieskumu. A tu narážate na veľmi nebezpečné javy. Tým najnebezpečnejším je, aj keď vo veľa prípadoch neúmyselný, subjektívny názor vášho poradcu, ktorý možno riešil úplne iné požiadavky, ako plánujete vy a aj jeho nároky môžu byť diametrálne odlišné od tých vašich. On možno vyznáva princíp – cena, hoci aj na úkor kvality a vy naopak vyznávate princíp- kvalita na prvom mieste.

Úplný “klinček do rakvičky“ je návšteva anonymných diskusných fór, kde sa to len tak hemží samým odborníkom a „nezaujatými názormi“. Verte, nechceme znevažovať názory iných, ani vás odhovárať od skúmania všetkých dostupných možnosti, práve naopak. Sme zástancom hesla: dôveruj ale preveruj, avšak dôležitá je forma a nezaujatý prístup. Preto buďte prosím opatrní a odporúčania radšej hľadajte na komplexných stavebných portáloch, ktoré dávajú priestor na celkový obraz o tom ktorom dodávateľovi, vrátane reálnych fotografií z uskutočnených realizácií a overených recenzií.

Kvalitná robota sa dá urobiť len s kvalitnými ľuďmi

Pri rozhodovaní nezabudnite brať do úvahy profesionalitu a odbornosť daného dodávateľa, týka sa to aj jeho pracovníkov a spolupracovníkov. Na kvalifikovaný a odborný prístup môže poukazovať napríklad:

 • Významné ocenenie, ktoré dodávateľ obdržal (napr. stavba roka, dôveryhodná firma, zodpovedný a stabilný živnostník…)
 • Potvrdenie o absolvovaní profesionálnych školení dodávateľa alebo jeho pracovníkov
 • Certifikát dokladujúci  kvalitatívne vlastnosti používaných materiálov a stavebnej techniky
 • Galéria realizácii, kde viete sledovať aj „čistotu práce“
 • Obraz vám pomôžu dotvoriť aj morálne hodnoty firmy
 • A v neposlednom rade aj spôsob, akým s vami dodávateľ komunikuje

„Šéfinko, nebojte sa, dajako to už spravíme“

Kúzelná veta, však? K tejto téme len veľmi krátko → čo je na papieri, to sa počíta.

Pokiaľ pri prvotnej komunikácii s budúcim dodávateľom nadobudnete pocit, že sa vykrúca a nemá vôľu písomne potvrdiť predpokladane termíny ukončenia prác, cenu prác a materiálov, podmienky spolupráce alebo vaše predstavy a požiadavky, v takom prípade zbystrite pozornosť a radšej do takejto spolupráce ani nechoďte. Zbytočne by ste sa vystavovali riziku, že zadané dielo alebo objednávku nedokončia včas, za dohodnuté peniaze alebo v potrebnej kvalite. Na trhu je dostatok kvalitných a serióznych firiem, ktoré chápu, že zmluvné dojednanie je na ochranu nielen vás ako objednávateľa, ale aj ich ako zhotoviteľa, preto vyberajte rozvážne.

Ak nemožno určiť na začiatku prác konečnú cenu, dá sa určiť odhadom. V každom prípade však platí, že cena môže byť zvýšená oproti dohodnutej, bez súhlasu zákazníka, maximálne o 10 percent. 

Prišiel som, videl som, preveril som

Ak ste sa predbežne rozhodli pre konkrétneho dodávateľa, ale obavy či ste dobre vybrali vám nedajú spať, choďte si, ak to situácia dovolí, osobne prezrieť niektoré z jeho predchádzajúcich realizácií. Tak isto, ak máte viacero “finalistov“, týmto spôsobom viete jednoducho rozhodnúť, ktorá z referencií je bližšie k vášmu vkusu a predstavám.

Na záver ešte pár užitočných tip-ov, na čo si “posvietiť“

 • Pri cenovej ponuke venujte zvýšenú pozornosť tomu, či je konečná cena s DPH alebo bez DPH
 • Nezabudnite sa informovať, či je na danú službu záruka, resp. v akej dĺžke ju dodávateľ garantuje
 • Zistite, či má daný dodávateľ uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu alebo iné stavebné poistenie a tiež sa s jej obsahom oboznámte
 • Preverte si informáciu, kto bude v prípade reklamácie zodpovedať, najmä ak sa na realizácii podieľajú aj subdodávatelia
 • Sympatie a vnútorný pocit tiež hrajú dôležitú úlohu, preto ich nepodceňujte

 

Tím Staveo.sk vám praje šťastnú ruku pri výbere dodávateľa a už teraz sa tešíme na fotografie z vašej úspešnej rekonštrukcie alebo stavby.