Dizajn, Tipy a nápady pre domácnosť

8 skvelých tipov, ako “vytuningovať“ nábytok z Ikey

Približný čas čítania: 5 minút

Pripadá vám nábytok z Ikea nudný a opozeraný? Máte radi originálnosť a kreativitu? Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali ÁNO, potom prosím pokračujte v čítaní ďalej. Ak ste klasik a nežiada sa vám experimentovať, pokračujte aj tak, možno vás inšpirujeme natoľko, že dostanete chuť tvoriť a prerábať.

Tip № 1.

Budete potrebovať →  Komoda MALM + Šablóny (ideálne plastové) + lepidlo na plasty + zlatá farba

Grafické šablóny natreté (alebo ešte lepšie nastriekané sprejom) zlatou matnou farbou dodajú modernej komore MALM orientálny charakter za pár euro. Doplňte ju štýlovým zrkadlom a dizajnový prvok interiéru máte hotový.

Aby bol efekt ešte krajší, spojte dve rovnaké komody dokopy. A ak by ste náhodou v obchodoch nenašli šablóny podľa vašich predstáv, poslúžia vám aj samolepiace tapety. Takéto tapety na nábytok sú cenovo dostupné a ich ponuka je široká.

Tip № 2.

Budete potrebovať →  Komoda RAST + čierna (matná) farba + mosadzné kovanie

Niekedy je menej viac a v tomto prípade s tým úplne súhlasíme. Stačí vám k tomu kvalitná čierna farba (ideálne umývateľná), ktorou natriete celú komodu a vo finále to doťuknete efektným kovaním podľa vášho vkusu. Zopár zaujímavých kúskov kovania nájdete aj priamo v Ikei, ale ak vám to čas a peňaženka dovolí, siahnite po menej „opozeraných“ kúskoch  na internete alebo v kamenných obchodoch.

Ak ste „kajnšmetke“ vysteľte vnútro šuflíčkov vzorovanou tapetou alebo kvalitným baliacim papierom.

Tip № 3.

Budete potrebovať →  Komoda NORDLI + Skriňa STUVA + Podsedák  (120 cm) + vankúše

Takúto príjemnú a praktickú premenu priestoru docielite bez väčšej námahy. Poteší, že útulný kútik nezaberie veľa miesta a zároveň poskytne dostatok úložného priestoru. Farebnému prevedeniu sa tu medze nekladú, dôležité je, aby ste vy boli spokojný. Podsedák  si môžete zakúpiť alebo ak ste zručný (alebo máte šikovnú mamu, babku, kamarátku) a záleží vám na jedinečnosti prevedenia, pustite sa do šitia. Stenu ozdobte kvalitnou tapetou alebo zaujímavým obrazom a nechajte návštevy, aby obdivovali váš malý kúsok raja.

Prisuňte stolík so stoličkou (pokojne aj kontrastné tepané prevedenie) a vychutnajte si aj za nás dobrú kávičku s koláčikom.

Toto riešenie sa skvele hodí aj do predsiene, stačí namontovať vešiak a je to.

Tip № 4.

Budete potrebovať → Konferenčný Stolík LACK  + molitan + tkanina/látka  + zošívačka/tavná pištoľ alebo klince

Táto “nízkonákladovka“ určite neurazí. Materiál je dostupný a opäť záleží len a len na vašom vkuse (alebo zásobách látky, ktorú máte doma k dispozícii). Tkaninu voľte kvalitnejšiu, ideálne takú, z ktorej ľahko odstránite prípadné znečistenie a nezabudnite prosím označiť miesto, kde treba namontovať nožičky stola. Na záver už len vydekorovať drobnými doplnkami a máte hotovo.

Nám osobne sa táto premena veľmi páči, a čo vám?

Tip № 5.

Budete potrebovať → Skrinka IVAR + 4 úchytky + 8 nožičiek pod skrinku + farby + štetce + materiál na dekupáž + maskovacia páska

Táto nádherná premena si bude vyžadovať šikovné ručičky, ktoré majú aspoň minimálnu skúsenosť s technikou dekupáž. Ako prvé si zvoľte vhodné farebné prevedenie, ktoré bude korešpondovať s priestorom. Odmontujte dvierka a nezabudnite ich z vnútornej strany oblepiť maskovacou páskou, aby ste si nenarobili zbytočné presahy. Alebo, ak máte dosť farby a chcete aj pri otvorení skrinky vidieť všade farby, namaľujte obe strany. Pokiaľ máte úchytky a nožičky v inej farbe, ako by sa vám páčilo, stačí ich namaľovať (nasprejovať) a pred montážou nechať dobre vyschnúť.

Dekupáž  bude krajšia, ak bude plynulo prechádzať za okraj dvierok.

Na záver aplikujte špeciálny vosk na celý povrch dvierok (autorka tejto premeny použila Annie Sloan Chalk Paint), aby ste sa zbavili  lesku.

Teraz pár inšpirácií do detských izieb…

Tip № 6.

Budete potrebovať → BEKVAM schodíky + čierna (tabuľová) farba+ krieda + úchytky + háčiky + kuchynský stojan na riad (alebo iná vhodná polička) + nástenná polica + detský kuchynský riad

Chýba vám doma priestor pre malého šéf kuchára či kuchárku? Riešenie je veľmi jednoduché. Stačí dať schodíkom Bekvam čerstvý čierny kabát, kriedou nakresliť varnú dosku a pridať niekoľko gombíkov na spustenie „horákov“.  Nešetrite farbami, ktoré deti milujú a zároveň stimulujú ich zmyslové vnemy. Tak ako vo vašej  „dospeláckej“ kuchyni, ani v tejto detskej verzii nie je úložného miesta nikdy dosť, preto nešetrite praktickými riešeniami.

Budeme radi , ak vás náš vzorový obrázok inšpiruje, ale ešte radšej budeme ak nám do komentárov pošlete vaše krásne výtvory.

Tip № 7

Budete potrebovať → + policový diel KALLAX + mix látok + pripináčky (alebo klince) + tapeta + nábytok pre bábiky

Poďme spolu vyčariť úsmev na detskej tvári týmto krásnym nápadom. A nejde o to či si môžete alebo nemôžete dovoliť kúpiť trendy domček v hračkárstve alebo či ho sami vyrobíte.  Dôležité je najmä to, koľko lásky do toho vložíte.

Variant, ako pretvoriť policový diel Kallax na domček, je hneď niekoľko, preto sa nebojte popustiť uzdu svojej fantázie.

Na zadnú stenu domčeka zvoľte mix látok, ktoré napnete do maxima a pripevníte o zadnú stenu policového dielu. Alebo použite alternatívu – na kartón či tenkú preglejku nalepte samolepiace tapety a upevnite po zadnom obvode.  Pokiaľ ste naozaj zručný/á a máte čas aj potrebný materiál, vytvorte tiež striešku domčeka. Ak by ste sa však držali predlohy na obrázku, stačí ak z tapety (kartónu) vytvoríte siluetu domu a nalepíte ju na stenu, ktorá bude tvoriť zátišie.

Tip № 8.  

Budete potrebovať → Konferenčný stolík LACK + nálepky (dots alebo iné) / samolepiace tapety (pozor na vzduchové bublinky)

V tomto prípade  jednoznačne platí: „Jednoduché riešenia sú často tie najkrajšie“.

Tím Staveo.sk vám praje veľa kreatívnych nápadov.